SolidWorks >> Konstrukcje spawane >> Problem ze ściekiem spoiny oraz...
Autor Wypowiedź
2015-03-24, 09:28
Pomógł 0 raz(y).
Witam mam dwa problemy odnośnie konstrukcji spawanej. Mianowicie, pierwszy problem to brak belek w narzędziówce. Normalnie mam masę w toolsach profili ISO itp. Ale gdy chce wybrać w konstrukcji spawanej, to mam po 4 profile w każdej opcji :| . Nie mogę przez to wybrać porządanych profili.

Kolejny problem to ściek spoiny, nie chce mi wyjść. Wychodzi spoina pachwinowa, ale nie ściek spoiny. Szukałem w necie odpowiedzi, nawet postępowałem zgodnie z instrukcją na filmikach instruktażowych na youtubie. Niby spoina się tworzy, ale jej nie ma. Jakby była nie aktywna. Dodam, że mam ramę do zespawania ze wspornikami prawie prostokącik jak na zdjęciu. Jeśli chodzi o linie do profili, to korzystałem ze szkicu 2D oraz pogrupowałem na tej płaszczyźnie dwa segmenty tak aby przyceły mi się rury. I od tego momentu stoję w kropce. Nie chce utworzyć się ściek spoiny.



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-24, 14:42
Pomógł 405 raz(y).
Re1.

Trzeba sobie utworzyć bibliotekę profili we własnym zakresie lub pobrać dodatkowe profile w oknie biblioteli SW > zawartość solidworks > weldments.



Re2. Ten rodzaj spoiny (geometryczny) wymaga odpowiednich warunków, nie można go wstawić na granicy styczności, tak jak w przytoczonym przykładzie. Pozostaje wybór drugiej spoiny.
 
2015-03-24, 19:22
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Jak możesz Tomaszu, to podeslij plik i zobaczymy, czy się nie da zrobić:

I w jakiej wersji SW to robisz?

 
2015-03-25, 08:19
Pomógł 0 raz(y).
    Kęska Paweł
    Re1.
   
    Trzeba sobie utworzyć bibliotekę profili we własnym zakresie lub pobrać dodatkowe profile w
    oknie biblioteli SW   zawartość solidworks   weldments.
   
   
   
    Re2. Ten rodzaj spoiny (geometryczny) wymaga odpowiednich warunków, nie można go wstawić na
    granicy styczności, tak jak w przytoczonym przykładzie. Pozostaje wybór drugiej spoiny.



1. Mógłbyś to jaśniej opisać jak je dodać. Czy jak się domyślam muszę przenieść do folderu weldments profile ? Ale z drugiej strony są tu standardy np. ISO. Jak to poustawiać aby tam znajdowały się profile. Nie widzę tu nawet tych kilku profili któe tam mam. DLatego za bardzo nie wiem jak to ugryźć.




2. Naśladowałem procedury z filmiku na youtubie. Podobne warunki i profile, jednak nie widać u mnie spoin. Nawet na wzmocnieniach próbowałem na płaszczyznach płaskich. Jednak nie idzie zrobić tego ścieku spoiny. A jakoś musi się to dać zrobić. U mnie powstają te spoiny tylko nie widać ich, mogę cofnąć operację spoiny która jest lecz nie widoczna. Jak zrobić aby była widoczna ?

https://www.youtube.com/watch?v=PX5QXIWOTak
 
2015-03-25, 08:24
Pomógł 0 raz(y).
    Kazimierz Kazimierz
    Witam.
   
    Jak możesz Tomaszu, to podeslij plik i zobaczymy, czy się nie da zrobić:
   
    I w jakiej wersji SW to robisz?
   
   



Używam Solidworks 2015. W załączniku podsyłam model ramy w .rar . Jednak jak ty tego dokonałeś ? Ja u siebie bazuje na szkicu 2D bo akurat jest to podstawa nie potrzebuje 3D. Nie powinno mieć to wpływu na te spoiny. Więc w czym tkwi problem ?

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_1866_7499.rar
 
2015-03-25, 09:14
Pomógł 1 raz(y).
Witaj,

co do ad.1. polecam http://help.solidworks.com/2013/Polish/SolidWorks/sldworks/t_Weldments_Creating_a_Custom_Profile.htm

ewentualnie książka pana P.Kęski"Konstrukcje spawane, Arkusze blach, Projektowanie w kontekście złożenia" bardzo pomocna cały czas korzystam.

Jeżeli wolisz to szukaj w internecie, na YT są filmiki sam korzystałem i stworzyłem sobie kilkanaście profili poprzez edycje już istniejących profili w bibliotece SW.
 
2015-03-25, 09:55
Pomógł 0 raz(y).
Chodziło mi bardziej o to jak powiązać te profile. Bo tu trzeba wskazać plik .zip z profilami zapewne. Mam zestawy profili w narzędziach. Ale gdzie one znajdują się na dysku ?

Oczywiście skorzystam z rady w celu zgłębienia szerzej tematyki. Ale teraz zależy mi na wykonaniu tej ramy, i troszkę czas mnie goni. Z pozoru prosta rzecz to jest a stwarza problemy.



PS: Znalazłem w końcu ścieżkę do utworzenia sobie profili włąsnych. Chętnie pobrałbym jakieś standaryzowane profile np. aluminiowych profili bosh. A przedewszystkim przekopiowałbym te które są domyślnie w bibliotece profili. Tylko pod jaką ścieżką znajde te profile ?
 
2015-03-25, 10:37
Pomógł 1 raz(y).
biblioteka tych profili znajduje się w "katalog_instalacyjnylanglanguageweldment profiles" tam powinniy być foldery iso, ansi inch. Ja np stworzyłem sobie własny folder i tam zapisuje szkice profili. Ta ścieżka jest do SW 2015 jeżeli masz starszą wersje programu to scieżka będzie inna ( ale tego pewny nie jestem).



A i w tych folderach będą te szkice w formacie SLDLFP, tak tylko dla jasności podaje.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-25, 10:52
Pomógł 405 raz(y).
Ścieżka w starszych wersjach jest taka sama, można ją sprawdzić w opcje ogólne > lokalizacje plików > profile konstrukcji spawanej (4 od dołu). Oczywiście można podpiąć inny folder. Ważna jest inna kwestia, że od wersji SW2014 pliki są w formie konfiguracji, a wcześniej każdy profil (rozmiar) był zapisany w oddzielnym pliku. Ma to znaczenie, jeżeli pobierasz pliki z serwera SolidWorks.
 
2015-03-25, 17:05
Pomógł 0 raz(y).
Rozwiązałem problem z tymi spawami. Podejrzewałem, że coś tu jest nie tak bo tworzyły mi się łączenia. Okazało się, że podgląd spawów miałem wyłączony i nic nie było widać.



Tak na marginesie to czy możecie polecić jakąś lekturę do SolidWorksa przyjemną w zgłębianiu ? Istotne jest dla mnie elementy spawane, blachy oraz symulacja. Rozglądam się za czymś aby to zgłębić. Bardzo ważny dla mnie jest CamWorks. Ogólnie poszerzyłbym swoją wiedzę na te tematy. Mam podręcznik e-booka CamWorks więc pozostają mi wcześniej wymienione tematy do zgłębienia. Byłbym wdzięczny za opinie materiałów z których korzystaliście.
 
2015-03-25, 17:32
Pomógł 36 raz(y).
Witam,

Czy to tak ma wygladać ?

Model

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_1866_7510.zip

Widok

 
2015-03-25, 18:32
Pomógł 36 raz(y).
    Łoziński Tomasz
      Kazimierz Kazimierz
    Używam Solidworks 2015. W załączniku podsyłam model ramy w .rar . Jednak jak ty tego dokonałeś
    ? Ja u siebie bazuje na szkicu 2D bo akurat jest to podstawa nie potrzebuje 3D. Nie powinno mieć to
    wpływu na te spoiny. Więc w czym tkwi problem ?

O ile pamiętam to chyba ta metoda jest od SW 2011
Wykonuję to tak:
Rysuję szkic 2D lub 3D (w zależności od potrzeby) wymiaruję i zamykam szkic. Klikam na "człon konstrukcyjny" i w mojej bibliotece wybieram (rura, profil, teownik, pręt, kątownik itd.) o odpowiednich wymiarach i ściance i klikam na szkic, a SW automatycznie wypełnia klikane linie szkicu łącznie z docięciem kątowym (jak takie występuje) Mając już gotowa konstrukcję klikam na "ukryj pokaż elementy" i zaznaczam "wyświetlaj ściegi spoin". Następnie klikam na "ściegi spoin" z zaznaczeniem ścieżka spoiny i klikam na krawędzie gdzie ma być spoina. W opcjach (po lewej stronie) można kształtować spoiny, czy to ciągłe, przerywane itd. z wymiarami i wielkością, jak to widać na ostatnim zdjęciu. Myślę, że wyjaśniłem jak to powinni się wykonywać. Będzie problem - pytaj.








Pozdrawiam.
 
2015-03-26, 18:56
Pomógł 0 raz(y).
CHętnie dałbym ci łapkę w górę za te cenne informacje. Tak właśnie zacząłem to rozgryzać i troche poświęciłem temu czasu. Opisałeś to dokładnie tak jak do tego doszedłem :)

Ciekawi mnie czy jest możliwość przeniesienia spawów ze wspornikiem za pomocą operacji lustrzanego odbicia. Próbowałem tak robić, ale nie dało rady. A wiele by to zaoszczędziło czasu. Jest taka możliwość ?

Drugie pytanie odnosi się problemu jednego ze spawem. Zauważyłem, że w miejscu w którym jest wspornik gdy robię spaw liniowo na powierzchni gdzie jest wspornik linia spawu idzie mi przez wspornik. Tak jakby go tam nie było, użyłem tutaj operacji z przerwą w miejscu wspornika. Lecz zastanawia mnie dlaczego tak jest ? Dla porównaniu na pozostałych wspornikach odbitych za pomocą operacji lustra, gdy tworzyłem spaw liniowo to kończyły się tam gdzie jest wspornik prawidłowo. Skąd ta rozbierzność ?

 
2015-03-26, 21:10
Pomógł 36 raz(y).
Witam.
Łapkę możesz dać.
Nie ma mozliwości lustrzanego odbicia spawów, ale jest szybki sposób na położenie ich. Klikamy ścieg spoiny i w lewym oknie nic nie ruszamy. W modelu klikamy jedną scianę (okno niebieskie się uzupełni) klikamy na te niżej i również klikamy w modelu ścianę profila prostopadłego. W oknach (z lewej strony) mamy zaznaczone dwie ściany. Następnie klikamy na ikonę zaznaczoną jak na zdjęciu i rysując linie spawy będą się same tworzyły. Można jeszcza zaznaczyć "Dookoła" Porób kilka razy a położenie spawów będzie bardzo szybkie.



Pozdrawiam.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT