SolidWorks >> Konstrukcje spawane >> "Biblioteka jest pusta" - problem z wprowadzeniem nowych profili
Autor Wypowiedź
2015-04-14, 10:12
Pomógł 0 raz(y).
Witam serdecznie,

zabrałem się za tworzenie biblioteki profili aluminiowych i natknąłem się od razu na niespodziewne komplikacje. Zapisuję szkic do rozszerzenia .SLDLFP, kopiuję do opowiedniego folderu, próbuję użyć przy budowaniu konstrukcji spawanej i otrzymuję komunikat, że Biblioteka jest pusta. Tak w jednym zdaniu ale może zacznę od początku

1. Otrzymuję od producenta profili płytkę z katalogiem

2. Zapisuję wszystkie profile z katalogu w formacie .stp

3. Importuję do SW, zapisuję w formacie części SW

4. Używam rozpoznania operacji, wyrzucam operację wyciągnięcia, zostawiam sam szkic

5. Zapisuję do .SLDLFP (tutaj pojawia się komunikat widoczny na screenie)



6. Daję NIE (jak dam tak tworzy pusty dokument tzn. usuwa cały szkic)

7. Próbuję dodać człon konstrukcyjny, niestety pojawia się komunikat informujący o tym, że Biblioteka jest pusta (załączony screen).



Czy ma ktoś może pomysł gdzie popełniam błąd lub, w którym miejscu szkicu mogę szukać źródła problemu?



Tutaj link do przykładowego problematycznego szkicu profilu

http://przeklej.org/file/HeqzxX/13x21.5.101321.SLDLFP


Pozdrawiam

Zbigniew Strzelecki
 
SOLIDWORKS 2018
2015-04-14, 10:23
Pomógł 43 raz(y).
W pierwszej kolejności bym zrobił tak: Wyszedł ze szkicu, zaznaczył szkic w drzewku operacji i dał plik/zapisz jako i tam *.sldlfp. To dość istotne, żeby szkic (w drzewku) był zaznaczony podczas zapisu jako częśc z biblioteki. Warto też ustalić pozycję szkicu (jego środka), tzn środek ukł. wsp. i środek profilu (przesunąć szkic) bo to będzie pkt. wstawienia w konstr spaw.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-14, 10:39
Pomógł 405 raz(y).
Uzupełnię to co napisał Piotr, zapisujesz część a nie szkic (który musi być zanzaczony). Można jeszcze zrobić inaczej, mianiowicie dodać sobie katalog weldment profiles do biblioteki projektu po prawej i tam profile można zapisywać poprzez przeciągnięcie.

Poza tym nie ma potrzeby rozponawania operacji, wystarczy na ścianie końcowej wstawić szkic i konwertować całą ścianę (do szkicu). Usuwasz plik import a następnie relacje i autowymiarowaniem dodajesz nowe wymiary i relacje.

Skoro mają stepy to może mają też profile w DWG/DXF albo są gdzieś do znalezienia w sieci - byłoby prościej.



aaa - jeszcze jedno, jeżeli chodzi o załączony plik. Można (jeżeli już wcześniej zostały zapisane) klikając prawym na szkicu w drzwie wybrać Dodaj do biblioteki - to rozwiąże problem.
 
2015-04-14, 10:53
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję bardzo za błyskawiczną pomoc. Aż ciężko mi uwierzyć, że problem był w tym, że nie miałem zaznaczonego szkicu w drzewie. Wszystko działa.

Biblioteka - okej. Ale ona nie działa tak jak moduł konstrukcji spawanych tylko wyciąga się z niej części i wkleja jak w złożenie, mam rację? To trochę inna funkcjonalność.

Co do konwertowania, to racja. Chwilę temu właśnie zacząłem tak działać.



Przy okazji, żeby nie zakładać nowego tematu. Znam ceny z metr bieżący danych profili. Gdzie mogę zapisać tą informację żeby potem otrzymać w podsumowaniu konstrukcji spawanej koszt? Czy już na etapie zapisywania do .SLDLFP czy później?



Pozdrawiam
 
SOLIDWORKS 2018
2015-04-14, 12:10
Pomógł 43 raz(y).
1. Dodalem nową właściwość do elementu listy elementów ciętych - cena



2. Następnie na rysunku w komórce wyświetliłem długość



3. Dodałem kolumnę z ceną



4. I koszt uzyskałem poprzez równanie



P.S.
Pewnie istnieje 10 innych sposobów.
 
2015-04-14, 13:03
Pomógł 0 raz(y).
No właśnie mówiąc szczerze liczyłem, na któryś z tych 10 innych bo na ten już wpadłem :)

Może SW wsadził gdzię narzędzie do liczenia kosztów profili.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-14, 18:09
Pomógł 405 raz(y).
W której wersji SW? W 2015 jest parametr total length, gdzie sumuje długość wszyskich profili danego typu. Poza tym koszt można dopisać w pliku profilu (sldlfp) podobnie jak description. Reszte to już jasne.

Przychodzi mi na myśl jeszcze metoda ze spoiną, gdzie można zaznaczać profile po krawędzi, program zsumuje długość a we właściwości spoin określa się koszt na jedn. długości. Jednak to sporo pracy, pierwsza metoda będzie lepsza.

Pozostają jeszcze makra lub gotowe programy.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT