SolidWorks >> Konstrukcje spawane >> Budowlane konstrukcje stalowe
1  2    >
Autor Wypowiedź
2017-09-28, 20:54
Pomógł 2 raz(y).
Witam,

Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w wykonywaniu projektów wykonawczych i warsztatowych konstrukcji stalowych w SW?
Zasadniczo moduł konstrukcji spawanych jest bardzo wygodny, ale nie wiem jak podejść do tematu z punktu widzenia standardowych rysunków.

Próbowałem stosować dwa podejścia:

A) Dla prostszych elementów modelowałem wszystko jako jedną część i tworzyłem jeden plik rysunku. Jest wygodne z punktu widzenia warsztatu, bo tworząc Cut-listę mam wszystkie blachy tego samego typu zestawione.
Wadą jest to, że nie mam łatwego podziału na elementy wysyłkowe.

B) Przy bardzie złożonej konstrukcji modelowałem każdy el. wysyłkowy jako osobną część i bawiłem się złożeniem. Ma to tę zaletę, że mogę stworzyć równania w LM i zrobić ją z wyrzuconą masą każdego podzespołu. Można wtedy utworzyć ładny rysunek montażowy i każdy element wysyłkowy rozrysować osobno.
Niestety jeżeli w konstrukcji w obrębie kilku części występują te same blachy to i tak muszę zliczać je ręcznie.

Czy ktoś może rysuje konstrukcje tak jak np. robi się to w programach typu Advance Steel lub ProSteel?
 
2017-09-29, 16:14
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Ad: A
Jeśli chodzi o konstrukcje spawane, to każdą część możesz wyłonić z tej konstrukcji i wykonać dokumentację 2D. (wstaw jako nową część)

Ad: B
Gdy robisz duże złożenia konstrukcji spawanej, to proponuję zrobić to zespołami (pod-konstrukcje), a w nadrzędnej dokumentacji 2D przedstawić takie tylko podzespoły, a resztę jak w Ad: A

Pozdrawiam.



 
2017-10-02, 11:23
Pomógł 2 raz(y).
Witam,

To podejście ułatwia faktycznie modelowanie całości konstrukcji bez zabawy w osobne części ale dalej nie będę miał pogrupowanych blach tego samego typu.

Czy jest na to jakiś sposób?
 
2017-10-02, 12:16
Pomógł 1 raz(y).
Spróbuj przy typie LM - Wcięte
a następnie użyć opcji "Rozkładanie" pod PPM

Wyświetla wtedy tylko obiekty (arkusze blach) przez co jest w stanie grupować elementy.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2687_9320.png
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2687_9321.png
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2687_9322.png
 
2017-10-02, 22:09
Pomógł 2 raz(y).
Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Miałem na myśli blachy płaskie.
Chodzi o to, że tworząc konstrukcję część blach powtarza się w obrębie całości złożenia. Jeśli mamy osobne części lub podkonstrukcje w złożeniu i w dodatku któraś z nich wystąpi kilkukrotnie to np. zlecając wypalenie blach trzeba je zliczać na piechotę. Jest to też uciążliwe w czytaniu dokumentacji.

 
2017-10-03, 18:02
Pomógł 36 raz(y).
Witam.
Pokaż jakies modele, rysunki, będzie łatwiej odpowiedzieć na Twoje pytanie.
 
2017-10-04, 09:34
Pomógł 2 raz(y).
Witam,

W załączniku najprostszy przykład z drabiną. Cała konstrukcja składa się z 3 elementów wysyłkowych. Tutaj zamodelowałem to w jednej części i podział zrobiłem "na piechotę". Wtedy blachy np. nr 6 są w tabeli jako jedna pozycja zestawiona w całej konstrukcji.

Gdy stworzę w tym pliku podkonstrukcję lub podzielę elementy na osobne części to nie potrafię stworzyć możliwości zliczenia blach tego samego typu i nadania im spójnego jednego numeru w obrębie całej konstrukcji.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2687_9329.rar

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-10-04, 09:49
Pomógł 405 raz(y).
Brak załącznika.

Wydaje się, że każdą z opcji (część, złożenie) da się wykonać o wiele więcej, niż opisujesz...
 
2017-10-04, 11:13
Pomógł 2 raz(y).
Pzesyłam załącznik

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2687_9329.rar
 
2017-10-05, 16:28
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Tak na szybko po weryfikacji:
Wszystko jest narysowane jako główny element w konstrukcji spawanej, więc główna lista części jest zgodna z wykazem tego elementu.

Teraz tworząc podzespół, lista części powinna pokazać tylko te części, które są na danym rysunku (w Twoim przypadku lista nadal pokazuje wszystkie części całego elementu) a to dlatego, że je ukryłeś bo lista części nadal je widzi. W tym przypadku nie ma możliwości ich wygaszenia (są pewne odniesienia, relacje itd.)

Trzeba utworzyć kilka konfiguracji i ciąć szkicem, aby wyodrębnić z całości podzespoły. Wstawienie danego zespołu do dokumentacji 2D i dodanie listy elementów tejże konfiguracji, lista jak i ilość będzie zgodna z widokiem rysunku (podzespołu)


Pozdrawiam.
 
2017-10-05, 19:46
Pomógł 2 raz(y).
Zgadza się do tego zdążyłem już dojść sam,

Tylko że gdy utworzę podzespoły będę miał trzy osobne listy części. Moje pytanie brzmiało jak stworzyć modele, by mieć takie osobne podzespoły i listy ale jednocześnie móc stworzyć zbiorczą listę części pojedynczych.

Łopatologicznie:

Mam konstrukcję która składa się z belki i słupa połączonego identycznymi blachami (ta sama grubość rozmiar i rozstaw otworów pod śruby).

Gdy utworzę osobne podzespoły, lub części w każdej z nich występuje moja blacha x1.

Teraz do produkcji potrzebuję wiedzieć, że blach o tej samej geometrii w całej konstrukcji jest sztuk 2.
Przy konstrukcji złożonej w obrębie której taka sama blacha może wystąpić 77 razy nie chcę zliczać tego na piechotę.
 
2017-10-07, 18:12
Pomógł 36 raz(y).
Witam.
Tak się zastanawiam, a np. masz 77 konstrukcji spawanych w których ((ta sama blacha, grubość rozmiar i rozstaw otworów pod śruby itd.....) to zrobisz wspólną konstrukcję "NIE"? Nie łączy się tak dużej ilości, coś tu jest nie tak....

Jeśli jest to naprawdę duża jakaś tam budowa, to trzeba zrobić to podzespołami (przecież to jest konstrukcja spawana co, po spawaniu jest już jako część) a te płytki (blachy na całość musisz policzyć wg tychże zespołów) chyba logiczne.

Pozdrawiam.
p/s
Pytaj śmiało.


 
2017-10-08, 21:01
Pomógł 2 raz(y).
Witam,

Chyba się nie dogadamy...
Powtarza pan rzeczy które napisałem.

Moje pytanie brzmi w jaki sposób zautomatyzować zliczanie pojedynczych, takich samych "elementów", występujących kilkukrotnie w obrębie całego złożenia, ale jako element jakiejś części lub podkonstrukcji spawanej.

 
2017-10-09, 05:01
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Najszybciej to:
utworzyć część, przypisać jej dane właściwości, wrzucać ją do złożeń lub pod złożeń czy też konstrukcji lub pod konstrukcji spawanej.
W dokumentacji 2D (jako najwyższe złożenie) wykaz wystąpień, ilości będzie widoczny w tabelce bom.

Pozdrawiam.

 
2017-10-09, 10:30
Pomógł 2 raz(y).
Witam,

Czy może mi Pan w takim razie pokazać to na załączonym przykładzie?
Tzn. tak, by na rysunku Złożenie1 pojawiło mi się, że w złożeniu blacha bl1 występuje 4x

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2687_9331.rar

 
2017-10-09, 15:51
Pomógł 36 raz(y).
Witam,
Tak na szybko

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_9_2687_9332.rar

Pytaj śmiało.

Pozdrawiam.
 
2017-10-09, 18:23
Pomógł 2 raz(y).
Niestety link nie działa, proszę o reupload.
 
2017-10-09, 18:48
Pomógł 36 raz(y).
Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie działa. Ściągam bez problemu. podaj na privat e-mail i nr tel.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2017-10-09, 22:43
Pomógł 405 raz(y).
Przejrzałem ostatni załącznik i takie mam pytanie, po co z tego robić złożenie?

Albo wszystko w 1 parcie albo wszystko w złożeniu z opcją zapisu części wieloobiektowej do złożenia.

Tym bardziej mnie to dziwi, że wstawiana jest część kwadratowej blachy jako część do części.

Ale skoro już tak musi być to klikasz PPM > Połącz identyczne komponenty.


 
2017-10-10, 11:11
Pomógł 2 raz(y).
Witam,

Właśnie dopiero wczoraj znalazłem tę funkcję łączenia identycznych komponentów.
Jest to wygodne, żeby zliczyć blachy, ale tworzy małe zamieszanie z numeracją.

Chciałbym jeszcze nakreślić jak to wygląda organizacyjnie i zgodnie ze standardowym wykonywaniem konstrukcji stalowej.

Standardowo całość konstrukcji jest dzielona na spawane elementy wysyłkowe. np. belki spawane z blachami, słupy, śruby. Elementy takie jadą na budowę i są skręcane (tylko).

Zasadniczo najlepszą praktyką jest utworzenie listy części pojedynczych, z których każda ma inny numer i ew. rozrysowanie każdego detalu osobno.

Czyli potrzebuję teraz osobne rysunki warsztatowe każdego elementu wysyłkowego na którym występują elementy pojedyncze (blachy, kształtowniki). Na każdym z tych rysunków numeracja powinna być spójna z listą części pojedynczych.

Do montażu potrzebuję rysunek złożeniowy na którym będą już tylko oznaczone elementy wysyłkowe i lista tych elementów.

Najłatwiej jest modelować faktycznie w jednej części. Ale wtedy nie mam rysunku złożeniowego, na którym mógłbym pokazać same elementy wysyłkowe.

Listę części pojedynczych udało mi się stworzyć modelując konstrukcję jako złożenie z części wieloobiektowych (weldments) i następnie w bom rozbijać każde ze złożeń oraz łącząc identyczne obiekty. Wtedy tylko trzeba rysunki elementów wysyłkowych stworzyć w jednym pliku złożenia i rzuty odnosić de tej jednej listy. Wtedy jest trochę więcej zabawy z modelowaniem każdej części osobno.



 
1  2    >

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT