iziNorm jest biblioteką części znormalizowanych 3D stworzoną w oparciu o Polskie Normy działającą w środowisku SolidWorks 2008 i nowszym.
Charakteryzuje się wysoką zgodnością z obowiązującymi normami w zakresie wymiarów geometrycznych oraz wsparciem dla właściwości typu klasa wytrzymałości i dokładności wykonania, materiał oraz powłoki elektrolityczne i cynkowe.
Najnowsza wersji biblioteki części znormalizowanych iziNorm zawiera kilka istotnych zmian w stosunku do ostatniej wersji iziNorm 5.1:
1. Wsparcie dla SolidWorks 2016
Najnowsza wersja iziNorm umożliwia współpracę z SolidWorks 2016.
2. Nowy eksplorator norm
Nowy eksplorator eliminuje jedną z głównych wad używania iziNorm z poziomu Biblioteki projektu. Pozwala na proste wyszukiwanie części normowych po numerze normy, nazwie lub metryce. Wystarczy wpisać fragment nazwy lub numeru by zostały wyświetlone normy spełniające warunek wyszukiwania.
W dolnej części można się przełączyć pomiędzy widokiem podglądu a widokiem szczegółów z podstawowymi informacjami na temat aktualnie zaznaczonej normy. Zastosowano również większe i bardziej wyraźne oraz estetyczne ikony norm z podpowiedziami w dymkach.
Nowy eksplorator może pracować w czterech trybach:
Normy
Wyświetla w podziale na grupy listę dostępnych norm do wstawienia. Zawiera normy aktualne oraz wycofane ale ciągle będące w użyciu.
Filtr
Wyświetla listę norm którym odpowiada warunek filtrowania. Przy filtrowaniu można użyć znaku * lub _ co odpowiada dowolnemu ciągowi lub pojedynczemu znakowi.
Historia
Wyświetla listę części które zostały wcześniej użyte i ponowne ich wstawienie do złożenia nie wymaga już wybierania parametrów co pozwala skrócić etap uzupełniania projektu o powtarzające się części normowe. Historia części może zostać przez użytkownika w dowolnym momencie wyczyszczona.
Ulubione
Wyświetla listę norm które wcześniej zostały dodane przez użytkownika do folderu Ulubione. Ten folder również przez użytkownika może być czyszczony wybiórczo lub w całości.
Nowy eksplorator jest opcja którą można włączyć lub wyłączyć. Praca w tradycyjny sposób z iziNorm z poziomu Biblioteki projektu dalej jest możliwa.
3. Nowe podejście do materiałów
W tej wersji postawiono na inne podejście do obsługi materiałów części normowych. Zrezygnowano z konfiguracji części które definiowały różne materiały a zastosowano bibliotekę materiałów SolidWorks wykorzystywanych przez części normowe iziNorm. Teraz wstawiając część normową, iziNorm przypisuje dynamicznie wybrany materiał do części. W normach PN-EN ISO została zaimplementowana biblioteka PN-EN 28839 a z nią stopy miedzi i aluminium.