Pierwszą najważniejszą rzeczą dla której został zmieniony jest obsługa monitorów o wysokiej rozdzielczości. Już teraz są dostępne i używane monitory w rozdzielczości 4K oraz już 5K. Sądzę, że za parę lat pojawią się już 8K. Wyobraźmy sobie, że posiadamy laptop 15″ z ekranem, który obsługuje rozdzielczość 4K, nasz interfejs w wersji SOLIDWORKS 2015 wyglądał tak:
Czy praca przy takiej rozdzielczości jest przyjemna? Otóż nie :) Problemem jest trafienie w konkretną operacje. Z pomocą przychodzi nam Microsoft Windows, który posiada skalowanie ekranu, lecz przy użyciu tego narzędzia interfejs wygląda tragicznie.
Widzimy, że mimo skalowania ikony są małe. Jeśli wejdziemy głębiej w opcje SOLIDWORKS zauważymy, problem np. Drzewo operacji lub też okno równań, nie wyświetla się poprawnie. Wysokości wierszy są małe i problem jest z rozczytanie poprawnej wartości.
A jak to wygląda w wersji SOLIDWORKS 2016?
Zdecydowanie lepiej prawda?
Ikony też zostały zmienione, gdyż poprzednie nie były wektorowe, dlatego poprawnie też się nie skalowały.
Cały interfejs użytkownika reaguje na skalowanie.
2. Modernizacja interfejsu użytkownika
Między wersją 2002-2004 miała miejsce zmiana interfejsu, od tamtej pory, oprócz pokolorowania nie zostało zmienione nic. To prawie 11 lat bez zmian. Wygląd programu stał się przestarzały, więc należało go zmienić. Inne oczekiwania są dla użytkowników, którzy dopiero teraz zaczynają pracę w oprogramowaniu SOLIDWORKS, a inne dla osób, którzy pracują ponad 8 lat. Dodatkowo należało przygotować interfejs na kolejne zmiany jakie mają nastąpić w kolejnych wersjach.
3. Spójność produktów SOLIDWORKS na platformie 3DEXPERIENCE
Na platformie 3DEXPERIENCE mamy dostęp do SOLIDWORKS Conceptual Design oraz SOLIDWORKS Industrial Design. Interfejs SOLIDWORKS 2016 został ujednolicony, aby wszystkie narzędzia wyglądały tak samo dla użytkownika.
4. Dla osób z zaburzeniem rozpoznawania barw (daltonizm)