Jeśli do tej pory do utworzenia ruchomego złożenia o ograniczonym zakresie ruchu używałeś wiązania typu „limit odległości”, mam dla Ciebie alternatywę. Jest to wiązanie „szerokości” z wybranym powiązaniem swobodne.
Na poniższym obrazie pokazałem wiązanie z limitem odległości. Jak widać, aby prawidłowo powiązać tłok z cylindrem siłownika, należy wykonać kilka prostych obliczeń. Pod warunkiem, że nie zmieni się grubość tłoczyska, ani długość cylindra, wiązanie to jest efektywne. Jednak co się stanie, jeśli zmodyfikujemy geometrię? Wiązania odległości pozostaną i mogą powodować nieprawidłowe działanie złożenia.
Rozwiązaniem tego problemu jest inny typ wiązania – „szerokość”. Aby prawidłowo je zdefiniować, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
1. Kluczowe jest wybranie odpowiednich grup dla wiązania. Grupę „wybór szerokości” należy uzupełnić o skrajne ściany cylindra (niebieski kolor); w grupie „wybór zaczepu” należy wskazać ściany na tłoczysku (fioletowy kolor).
2. W opcjach samego wiązania należy wskazać powiązanie: swobodne.
W takiej sytuacji, wiązanie aktualizuje się wraz ze zmianą geometrii i pozwala na pełen zakres ruchu w granicy wyznaczonej przez ściany „wyboru szerokości”.
Autor: Mikołaj Wiewióra