Projekt budowy robota mobilnego Magma, jest realizowany wspólnie przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszenie Mars Society Polska. W czerwcu 2010 roku Magma stanie do walki w zawodach University Rover Challenge – Uniwersyteckim Turnieju Łazików.
"Na pustyni w stanie Utah, będziemy współzawodniczyć z robotami z USA, Kanady i Włoch o miano najlepszej konstrukcji, wytyczającej kierunek rozwoju nowej generacji łazików marsjańskich. Roboty będą nie tylko dokonywać badań i obserwacji, ale staną się uniwersalnymi urządzeniami wspierającymi astronautów w ich codziennych czynnościach na powierzchni innych planet Układu Słonecznego".
Mobilny Robot Marsjański Magma jest przeznaczony do zdalnego wykonywania zadań typowych dla prac eksploracyjnych na powierzchni innych planet Układu Słonecznego, w szczególności na Marsie. Posiada niezależne zawieszenie oraz osobny napęd na każde z czterech kół. Do nawigacji i obserwacji terenu służy peryskop z zamontowaną kamerą i aparatem fotograficznym. Głównym wyposażeniem robota jest manipulator umożliwiający pobieranie próbek gruntu oraz wykonywanie drobnych prac inżynierskich i operatorskich.
Mieliśmy okazję poznać bliżej kolegów i porozmawiać na temat realizacji projektu podczas "
Nocy Robotów", która odbyłą się 21 maja w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP) w Warszawie. Przybyłe osoby mogły też przekonać się naocznie w jaki sposób łazik porusza się w terenie.
Obecnie ekipa wraz z robotem przebywa w Kalifornii, skąd będą w miarę możliwości relacjonować wyniki rywalizacji. Zmagania polskiej drużyny i przebieg misji będzie można śledzić na żywo w dniu 4 czerwca w godzinach wieczornych za pośrednictwem strony PIAP (
www.piap.pl), na której odbędzie się transmisja on-line!